Speleološko društvo Špiljar

Sjedište: Varaždinska 53, 21000 Split

Web: –

Facebook: SD Špiljar

SD Špiljar, Split je neprofitna udruga građana čiji je temeljni cilj obavljanje terenskih speleoloških istraživanja, promidžba speleologije i zaštita podzemlja.

Udrugu je, na temeljima “Splitske speleološke škole” čiji su osnivači 1910. godine bili profesori na splitskoj Velikoj Realci Umberto Girometta i Ramiro Bujas osnovao Vicko Dulčić (1923-1985), koji se za života posvetio istraživanju špilja i jama na području srednje Dalmacije. Osnovao ju je 01. prosinca 1971. godine, a 17. prosinca 1971. godine Udruga je registrirana pod nazivom Planinarsko-speleološko društvo Umberto Girometta. Na prvoj Izvanrednoj skupštini, 16. srpnja 1972. godine, Udruga mijenja naziv u Speleološko društvo Špiljar koje postaje pravomoćno 16. srpnja 1972. godine. Od osnutka do 1979. godine, članovi istražuju špilje i jame na širem području Splita, a posebice sustavno na otoku Hvaru odakle je rodom bio V. Dulčić. Poradi njegove bolesti spiritus movens-a cjelokupne djelatnosti, Špiljar postupno prestaje s (terenskim) radom.

Speleolozi Tonći Rađa, Nenad Šaljić, Dražan Mimimica, Anton Tadin, Milivoj Čulić, Aleksandar Vranjković i Zoran Ivančan 1984. godine napuštaju SO PD Mosor i oživljavaju rad Špiljara. Udruga 1991. godine ostaje bez prostora, ali zahvaljujući ljubaznosti članova PIK Mornar, koji je prima u “podstanarstvo”, nastavlja s djelovanjem i uspješnim provođenjem djelatnosti. Dolazi i do razvoja speleoronjenja, jedne potpuno nove djelatnost za dalmatinsko područje. Od 1999. godine Špiljar nastavlja rad u dijelu prostorija Komisije za ratne i poratne žrtve, a krajem 2003. godine od Grada Splita zajedno sa Zajednicom tehničke kulture dobiva i svoj prostor.

Intenzivnim terenskim istraživanjima do danas istraženo je oko 600 jama i špilja, a za buduća istraživanja rekognoscirano je oko 50 speleoloških objekata. Kruna dosadašnjih istraživanja bile su uspješno realizirane:

  1. Splitska speleološka ekspedicija KINA ’89
  2. Splitska speleološka ekspedicija ARGENTINA 2002
  3. Splitska speleološka ekspedicija ALBANIJA 2003
  4. Splitska speleološka ekspedicija KOSOVA 2006

Ono što je također obilježilo djelovanje i postojanje Špiljara bilo je uspješno organiziranje speleoloških logora i to –  Dinara 2010, Dinara 2011, Kamešnica 2013 te Kamešnica 2015. Riječ je bilo o sustavnom radu na istraživanju objekata prostora Dinare i Kamešnice. Članovi Udruge sudjelovali su u hrvatskim speleološkim ekspedicijama u Francuskoj, Maroku i Meksiku.

Prva speleološka škola SD Špiljara organizirana je 2014. godine pod vodstvom Grge Puljasa. Dvije godine nakon organizira se druga speleološka škola u trajanju od  06. travnja do 15. svibnja 2016. godine.

Značajan doprinos speleoronilaca i biospeleologa “Špiljara” vidljiv je u dokumentarnim filmovima proslavljenoga alpiniste Stipe Božića.

Špiljar danas broji oko 50-tak članova među kojima su mnogi i članovi Hrvatske Gorske Službe Spašavanja te drugih specijalističkih postrojbi. Pojedini članovi sudjelovali su na istraživanjima najdubljih i najdužih speleoloških objekata u Hrvatskoj (Lukina jama -1431 m, Kita Gačešina -737 m, Mokre Noge -831 m, Velebita -1026 m, Muda Labudova -680 m, Olimp -537m, Stara Škola -576 m…).

Danas, udruga je član Hrvatskoga speleološkoga saveza i Zajednice tehničke kulture Županije splitsko-dalmatinske i Grada Splita. Osim osnovne speleološke aktivnosti, u okvir rada SD Špiljara spada i speleoronjenje, fotografija, biospeleologija kao i zaštita okoliša.